Pečovatelská služba

Pečovatelská služba

 1. Tatínek už nezvládá za služby platit hotově přímo pracovnici Pečovatelské služby. Mohu nějak pomoci při hrazení za úkony?

  Ano, úhrady za pečovatelskou službu je možno provést i bezhotovostně, a to nastavením inkasního příkazu nebo převodem potřebné částky na účet. Sociální pracovnice s Vámi mohou komunikovat pomocí emailu a pravidelně Vám zasílat vyúčtování za úkony pečovatelské služby Vašeho tatínka.

 2. Maminka má Alzheimerovu demenci, ale ještě zvládá být doma. Může mi pečovatelská služba nějak pomoci?

  Ano, pečovatelská služba mamince na základě žádosti a uzavření smlouvy o poskytování pečovatelské služby může pomoci s péčí o vlastní osobu, s chodem domácnosti, s osobní hygienou apod. O četnosti a rozsahu úkonů si rozhodnete sami. Pokud se její zdravotní stav zhorší, pomůžeme Vám při rozhodování o možnostech další péče a se všemi úkony s tímto spojenými.

 3. Potřebuji pomoci s mytím oken a tepováním koberců. Jak mi může Pečovatelská služba pomoci?

  Pečovatelská služba tento typ pomoci neposkytuje, ale rádi Vám zprostředkuje firmu, která tyto úkony provádí a se kterou máme dobré zkušenosti. Stačí zkontaktovat koordinátorku nebo sociální pracovnici.

 4. Pokud chci odhlásit/přihlásit oběd, stačí tak učinit v den, kdy mi má být oběd dovezen?

  Ne, odhlášku/přihlášku oběda je třeba udělat včas, min. 1 den předem. Pokud odhlášku oběda uděláte v den, kdy Vám měl být oběd přivezen, bude Vám účtován oběd, ale nebudete hradit dovážku oběda.

 5. Žijeme s manželem v jedné domácnosti a máme zájem o dovážku dvou obědů. Jak nám služby budou účtovány?
  Budou Vám samozřejmě účtovány dva obědy, ale pouze jeden poplatek za dovážku obědů. Takto je dovážka obědů účtována všem klientům, kteří žijí v jedné domácnosti.
 6. Nakoupím si běžné potraviny, ale větší nákup už nezvládnu a nemám nikoho z rodiny, kdo by mi toto zajistil. Může mi pomoci pečovatelská služba?

  Pečovatelská služba Vám na základě žádosti a uzavření smlouvy o poskytování pečovatelské služby může nabídnout službu „Velký nákup“. Na základě Vaší objednávky Vám nakoupíme a nákup přivezeme domů. O četnosti úkonu si rozhodnete sám.

 7. Potřebuji pomoci při osobní hygieně. Mohu i o tyto úkony požádat Pečovatelskou službu?
  Ano, naše pečovatelky jsou profesionálky a pomohou Vám i s osobní hygienou. Může Vám pomoci přímo u Vás doma nebo můžete využít i Středisek osobní hygieny v Domě Sámova a Zvonková, kam Vás dopraví naše vozy, které Vás po-té i odvezou zpět domů. O četnosti úkonů si rozhodnete sám.
 8. Cítím se osamělá, ráda bych poznala nové lidi, poslechla si zajímavé přednášky, procvičila paměť, zacvičila si, nebo se chtěla podívat na zajímavá místa v České republice. Jaké mám možnosti?

  Můžete využít široké nabídky volnočasových aktivit seniorů, v rámci čtyř klubů pro seniory, pořádaných Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 10.

 9. Praní a žehlení osobního nebo ložního prádla je pro mne již příliš náročné. Může mi tuto službu někdo zajistit?
  Ano, pečovatelská služba Vám může pomoci s praním prádla i jeho vyžehlením. Také můžete využít služeb naší prádelny. Prádlo od Vás odvezeme a opět Vám ho čisté a vyžehlené přivezeme domů. O četnosti úkonů si rozhodnete sám.
 10. Využívám pečovatelskou službu, ale můj zdravotní stav se zhoršil a cítím, že bych potřeboval intenzivnější péči. Jaké možnosti pomoci mám k dispozici?
  Pokud stále zvládáte být ve svém prostředí, tj. doma, můžete sociální pracovnici nebo koordinátorku požádat o rozšíření pečovatelské služby. Ta Vám může být poskytována ve větším rozsahu, častěji, s více úkony pomoci dle Vašich potřeb. V případě, že cítíte, že potřebujete intenzivnější péči (24 hodinovou) je na Vašem zvážení, zda nepodat žádost o umístění do pobytového zařízení – např. domov pro seniory. I v tomto případě Vám může poskytnout informace naše sociální pracovnice.
 11. Potřebuji pravidelně docházet k lékaři, občas na úřad nebo poštu a sama si netroufám? Jak mi může Pečovatelská služba pomoci?
  Pečovatelská služba Vám na základě žádosti a uzavření smlouvy o poskytování pečovatelské služby může nabídnout službu doprovod do Vámi zmiňovaných institucí. Stačí nám dát předem vědět v jaký den a čas tuto službu potřebujete a koordinátorka ji naplánuje.
 12. Rodina, která se o mne stará, chce odjet na dovolenou, ale bojí se mne nechat samotnou doma. Je nějaká možnost, kdo by mi po dobu absence rodiny chodil např. na nákupy a pomáhal mi s péčí o domácnost a o mou osobu?
  Ano. Uzavřete-li na základě žádosti smlouvu o poskytování pečovatelské služby v rozsahu úkonů, které sama již nezvládnete nebo s nimi potřebujete pomoci (např. pomoc s hygienou, dovážka obědů, nákupy, úklid), bude Vám tato péče poskytována.  
 13. Chci si nechat dovážet obědy, ale nemám k tomu potřebné nádobí. Co všechno potřebuji a na koho se mám obrátit?

  Za poplatek 30,-Kč/měsíčně Vám pronajmeme kompletní jídlonosič včetně termoobalu. Kontaktujte koordinátorku autoobědů.

 14. Lékař mi nařídil diabetickou dietu, špatně vařím a ani nevím, jaká jídla bych měl vařit. Můžete mi dietní stravu zajistit?

  Pečovatelská služba využívá k zajištění stravy klientů CSOP kuchyně Sámova a Zvonková. Naši klienti mají možnost výběru ze stravy normální, diabetické a žlučníkové.

  Pečovatelská služba Vám může obědy vozit domů, nebo si pro ně můžete chodit sám do našich jídelen v ulici Sámova a Zvonková, odkud si oběd můžete odnést domů nebo se najíst přímo v jídelně. Rozvoz obědů i možnost stravování v jídelně je možný 7 dní v týdnu, a nebo ve Vámi vybraných dnech.

 15. Již nejsem v takové kondici, abych si sama uvařila. Jak mi může pečovatelská služba pomoci?

  Pečovatelská služba Vám může obědy vozit domů, nebo si pro ně můžete chodit sama do našich jídelen v ulici Sámova a Zvonková, odkud si oběd můžete odnést domů nebo se najíst přímo v jídelně. Rozvoz obědů i možnost stravování v jídelně je možný 7 dní v týdnu, popřípadě ve Vámi vybraných dnech.

 16. Rád bych využil nabízené pečovatelské služby, ale bojím se, že nemám dostatečně vysoký důchod a služby nedokážu hradit. Jaká je možnost hrazení pečovatelské služby?

  Pečovatelskou službu si klient hradí ze svého důchodu nebo z příspěvku na péči. Nejprve musíme zjistit, jaké úkony a jak často byste chtěl využívat a dle toho stanovit orientační měsíční částku k úhradě. Naše sociální pracovnice Vám také poradí a příp. pomůže vyřídit příspěvek na péči, ze kterého službu můžete po-té hradit.

 17. Mám již problém se o sebe a svou domácnost postarat, tak jako dříve, nejen vzhledem k věku, ale také pro mé chronické onemocnění. Chci zůstat ve svém domácím prostředí, ale moji blízcí jsou časově zaneprázdněni, je nějaké řešení, kdo mi může pomoci?

  Řešení určitě je. Pečovatelská služba pomáhá klientům se zajištěním chodu domácnosti, se zajištěním stravy, péčí o sebe sama. Stačí, když nám zavoláte a pracovnice si s Vámi domluví osobní schůzku u Vás doma a dle Vašich představ Vám můžeme pečovatelskou službu zavést.

 18. Mám již problém se o sebe a svou domácnost postarat, tak jako dříve, nejen vzhledem k věku, ale také pro mé chronické onemocnění. Chci zůstat ve svém domácím prostředí, je nějaké řešení, kdo mi může pomoci?

  Řešení určitě je. Pečovatelská služba pomáhá klientům se zajištěním chodu domácnosti, se zajištěním stravy, péčí o sebe sama. Stačí, když nám zavoláte a pracovnice si s Vámi domluví osobní schůzku u Vás doma a dle Vašich představ Vám můžeme pečovatelskou službu zavést.